Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmcu
ul. Marcinkowicka 9
33-395 Chełmiec
tel. 0-18 54 80 360, e-mail:  biblioteka@chelmiec.pl"

Pracownicy: mgr Urszula Sikora - dyrektor
mgr Wioletta Rosiek - główna księgowa
Katarzyna Kosakowska
Magdalena Brdej

 

Godziny otwarcia:


Poniedziałek     800 - 1600
Wtorek             800 - 1600
Środa              800 - 1600
Czwartek         800 - 1600
Piątek              800 - 1600
   Sobota              nieczynne    

Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmcu powstała w 1949 r. i niejednokrotnie w swej historii zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się m. in. w Urzędzie Gminy, zabytkowym dworku Wittigów, prywatnym mieszkaniu przy ul. Axentowicza, a przez ostatnie 40 lat przy ul. Marcinkowickiej. W październiku 2009 r. decyzją Wójta Gminy została przeniesiona do Zespołu Szkół w Chełmcu. W nowym lokalu o powierzchni 120 m kw. mieści się księgozbiór liczący 25 tysięcy woluminów.  Z biblioteki korzysta obecnie około 1 300 czytelników.

W 2007 r. odbyło się otwarcie automatycznej wypożyczalni. Wprowadzanie książek do bazy i tworzenie komputerowego katalogu rozpoczęły również trzy biblioteki filialne.

W rejonie działania GBP znajduje się siedem filii bibliotecznych: Chomranice, Marcinkowice, Niskowa, Paszyn, Piątkowa, Trzetrzewina, Wielogłowy. Z roku na rok księgozbiór Biblioteki powiększa się o ok. trzech tysięcy egzemplarzy. Łącznie z filiami wynosi 74 650 woluminów.  Na tak bogaty księgozbiór składa się literatura piękna w wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literatura popularnonaukowa z wszystkich dziedzin wiedzy, regionalia oraz prenumerata czasopsm. Biblioteka stara się na bieżąco gromadzić te książki, które cieszą się największym zainteresowaniem czytelników. A ci pytają przede wszystkim o nowości wydawnicze, często proszą o książki, które w danej chwili są modą czytelniczą lub też książką nagrodzoną. Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, ich sugestie i prośby są brane pod uwagę przy zakupie nowych pozycji.

Z uwagi na rosnącą liczbę czytelników studiujących, konieczne stało się wyposażenie biblioteki w publikacje z dziedziny psychologii, bankowości, marketingu i zarządzania. Oprócz udostępniania księgozbioru biblioteka prowadzi także działalność kulturalno-oświatową organizując konkursy czytelnicze, wystawy, wycieczki wprowadzające do biblioteki oraz spotkania autorskie. W gościnne progi biblioteki zawitali znani autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Joanna Papuzińska, Andrzej Grabowski, Wiesław Drabik, Agnieszka Frączek, Joanna Krzyżanek, Marta Fox. Dorośli czytelnicy spotkali się ze Zbigniewem Święchem - pisarzem i publicystą z Krakowa, Markiem Wawrzkiewiczem - prezesem Związku Literatów Polskich, Romualdem Mieczkowskim - poetą i dziennikarzem z Wilna.

Biblioteka została objęta programem: "Ikonka", którego głównym celem jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego i powszechnego dostępu do Internetu (łącze o prędkości 20 Mb/sek).