Historia Biblioteki Publicznej w Chełmcu liczy ponad 60 lat. Jej dzieje sięgają początków 1949 r. Nie jest możliwe ustalenie dokładnej daty dziennej, gdyż w protokole z posiedzeń Gminnej Rady Narodowej nie zachowały się zapisy odnośnie założenia placówki. Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 16 stycznia 1949 r. Pod numerem pierwszym wpisano wówczas książkę A. Lampego pt. „Myśli o nowej Polsce”.

Uchwałą Rady Gminy z dnia 7 marca 2002 roku biblioteka została wydzielona ze struktur organizacyjnych Gminnego Ośrodka Kultury stając się samodzielną instutucją kultury.

Biblioteka niejednokrotnie w swojej historii  zmieniała siedzibę. Mieściła się w Urzędzie Gminy, zabytkowym dworku Wittigów, prywatnym mieszkaniu przy ul.Axentowicza, następnie przu ul.Marcinkowickiej 6 a od 2009 roku w Szkole Podstawowej w Chełmcu przy ul.Marcinkowickiej 9.

6 maja 2010 r. w remizie OSP w Niskowej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Powiatowego Dnia Bibliotekarza połączone z obchodami 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu. W spotkaniu wzięły udział władze gminne, dyrektorzy bibliotek oraz bibliotekarze z całego powiatu nowosądeckiego. Obchody zorganizowano wspólnie z Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Sączu.

Do roku 2019 w rejonie działania GBP znajdowało się siedem filii bibliotecznych znajdujących się w Chomranicach, Marcinkowicach, Niskowej, Paszynie, Piątkowej, Trzetrzewinie i Wielogłowach. Aktualnie funkcjonuje tylko biblioteka główna w Chełmcu.

Obecnie dyrektorem biblioteki jest Beata Potoniec. Funkcję tę przejęła po odejściu na emeryturę Pani Urszuli Sikory, która kierowała chełmiecką placówką, popularyzując książkę i czytelnictwo w naszym regionie od 2002 do 2023 roku.

Urszula Sikora