Spotkania autorskie - Joanna Papuzińska

Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmcu miała zaszczyt gościć w swych progach znaną i popularną autorkę książek dla dzieci, Joannę Papuzińską. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niskowej. Młodzi czytelnicy mieli okazję porozmawiać na żywo z tak niecodziennym gościem. Pani Papuzińska z cierpliwością i zrozumieniem odpowiedziała na wszystkie pytania, przeczytała najciekawsze fragmenty swych książek i rozdała autografy. Dzieci wyszły ze spotkania bardzo zadowolone. Na pewno przeżycia i emocje towarzyszące temu miłemu spotkaniu pozostaną na długo w ich pamięci i być może zmobilizują do sięgnięcia po książki, znanej już osobiście, Pani Joanny Papuzińskiej. Wszystkie książki autorstwa Joanny Papuzińskiej są dostępne w chełmieckiej bibliotece.

Joanna Papuzińska – poetka, prozaik, krytyk literacki, autorka słuchowisk radiowych, profesor literatury polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką nie tylko książek dla dzieci, ale również wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Debiutowała w 1964 r. na łamach prasy literackiej. Wydała m. in.: zbiorki poezji – "Pims, którego nie ma", "Wierszyki domowe", zbiorek opowiadań dla najmłodszych "Nasza mama czarodziejka", wierszowaną opowieść "Ściana zaczarowana", "Czarna łapa", "Agnieszka opowiada bajkę", wybór "Opowieści domowe", "Wędrowne wierszyki", "Pomysł", "Uśmiechnięta planeta", "Skrzydlatek", "Wędrowcy". Autorka cyklu książek o diabełku Rokisiu: "A gdzie ja się, biedniuteńki, podzieję", "Rokiś wraca", "Rokiś i kraina dachów". Autorka czytanki "Umiemy czytać" służącej jako uzupełnienie elementarza. W obszernym zbiorze wierszy "Pod Bajdułem i inne wiersze", autorka porusza temat ciepła rodzinnego domu, radości przebywania z rodziną i obcowania z przyrodą. Jej książki były tłumaczone na język niemiecki francuski. Twórczość Joanny Papuzińskiej umiejętnie łączy elementy tradycyjnej baśni z realiami współczesnego życia. Dorosłych czytelników twórczości Pani Joanny Papuzińskiej zainteresuje z pewnością książka "Darowane kreski". Są to wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Warszawie w okresie okupacji i pierwszych lat powojennych. Książka wyróżniona Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.